Květen 2009

Jak se dají vytvořit modely? (Jak je tvořím já)

30. května 2009 v 11:32 | pařan |  Papírové modely pro vás
V komentářích minulého článku byl dotaz, jak já tvořím modely. Proto jsem se rozhodl, že napíšu něco jako soupis rad jak dají modely tvořit.Já sám zase tak velké zkušenosti s tvorbou modelu nemám, nicméně pár jsem jich už udělal a tudíž mám už nějaké znalosti v tomto oboru.

Obecné věci o tvorbě:
Před samotnou tvorbou modelu si člověk musí říct, jakou metodou chce model vytvořit, v jakém měřítku, jak moc detailní a taky zdali má vůbec nějaké podklady či představu, jak bude model vypadat. Ono totiž aby byl člověk schopen vůbec model udělat, je potřeba mít určitou představivost. Dejme tomu, že si chce člověk vytvořit model tanku. Sežene si 3 pohledový výkres a teď si musí rozmyslet, jak model rozložit na jednotlivé díly. Pokud si model dokáže rozložit alespoň nahrubo v hlavě a ví, jak to bude vypadat, tak potom už je polovina práce hotová, protože jen to co si "nakreslil" v hlavě hodí na papír a doladí rozměry a půlka modelu je hotová (tou druhou je texturování, o tom dále). K tomu, aby si to člověk potřebova rozložit samozřejmě jsou potřeba podklady, ideální v tomto směru je podle mě kvalitní 3 pohledový výkres, ve kterém jsou všechny strany modelu ve stejném měřítku. Jako dobré podklady jsou taky kvalitní barevné fotografie, ale ty jsou dobré spíše na doladění detailů, á osobně jsem nikdy model jenom podle fotografie nedělal, vždycky jsem si našel výkres. Pokud si však člověk model vymýšlí přímo jako něco úplně nového, např. tank, co třeba byl jen ve vizích konstruktérů, ale nikdy žádná dokumentace nebyla ani tak, potom má člověk v tvorbě modelu velkou volnost, nicméně někdy je daleko těžší model vymyslet úplně od základů, než ho udělat podle nějaké dokumentace.

Papírový model tančíku vz. 33

24. května 2009 v 18:27 | pařan |  Papírové modely pro vás
Udělal jsem další model. Tentokrát se jedná o československou techniku, konkrétně první československý "tank", tedy tančík vz. 33. Co do výzbroje měl dva lehké kulomety vz. 26. Ale celkově vzato byl spíše k ničemu.
Protože model ve stvoce by byl neslepitelný prcek, udělal jsem ho v měřítku 1/72, technicky vzato už se tedy nejedná o minibox, ale malý model to je. Další modely tanků už bydou buď ve stovce, nebo v 72, aby seděli hezky k sobě. To samé platí i o bunkrech.

Model je zde:
Photobucket

anebo přímí odkaz na download http://www.edisk.cz/stahni/02486/tancik_vz._33.jpg_622.78KB.html

Jako další model bude asi nejspíš nějaký bunkr, nebo nějaký tank z druhé světové války, případně ještě z období před ní.
A taky dělám na jednom "tajném" projektu.

ST vz. 39 versus PzKpfw III

19. května 2009 v 7:23 | pařan- článek by Hydrostar |  Články o vojenské technice
V posledním dílu se zaměříme na léto roku 1939. V této době by zřejmě bylo už po válce mezi ČSR a Německem, ale srovnejme si konstrukce, které by byly v případě míru nebo zatím stále vypjaté situace mezi oběma národy právě zařazovány ve větších počtech k jednotkám a představovaly by tak do budoucna páteř tankových jednotek. Musíme si ale uvědomit, že se jedná pouze o hypotetické rozbory, protože jeden tank nebyl nikdy oficiálně objednán a druhý prošel polovinou války jako tažný kůň a byl mnohokrát modifikován.

Image

X

Image

LT vz. 38 versus PzKpfw III

17. května 2009 v 21:51 | pařan-článek by Hydrostar |  Články o vojenské technice
V dalším dílu teoretického srovnání tanků německé a československé výroby se podíváme na stroje, které by na sebe mohly narazit během války obou států na jaře 1939. Rozebereme dvě konstrukce, které se v následujících letech staly hlavními tahouny německých útoků na Polsko a Francii.

Image

X

Image

ofp týdeník- konec?

17. května 2009 v 14:08 | pařan |  Ofp týdeník
Je to zřejmě tady. Ano, pravděpodobně týdeník skončí a důvod? Jednoduše řečeno už mě nebaví psát ho, vždycky tím ztratím odpoledne a mám pocit, že to stejně nemá valnou cenu. Navíc mi nedávno klekl komp a všechno šlo do kytek, tedy i ofp. V tom jsem měl spoustu stažených věcí a stahovat to celé odznova se mi taky nechce. Prostě a jednoduše mě to psaní už netěší. Neříkám, že nebudu psát články vůbec, to ne, ale už to rozhodně nebude pravidelné. Samozřejmě, až vyjde gaw, tak o tom napíšu, ale prostě už nečekejte, že pravidelně každou neděli vyjde týdeník.
Navíc, pokud koukáte na anglickou sekci ofp infa, tak jste si jistě všimli, že novinky zase přibývaj.

LT vz. 35 versus PzKpfw IV

15. května 2009 v 16:17 | pařan- článek napsal hydrostar |  Články o vojenské technice
Ve čtvrtém dílu srovnávání německých a československých konstrukcí, které na sebe mohly narazit během možného konfliktu na podzim 1938, srovnáme dva nejsilnější tanky obou armád.

Image

X

Image

LT vz. 34 versus PzKpfw III

14. května 2009 v 12:59 | pařan- článek by Hydrostar |  Články o vojenské technice
Ve třetím dílu srovnávání německých a československých konstrukcí, které na sebe mohly narazit během možného konfliktu na podzim 1938, se podrobněji podíváme na dva tanky, které si teoreticky nebyly rovny, protože spadaly do jiných kategorií, ale...

Předem podotýkám, že ve výzbroji německé armády byly jen varianty A - D.

Image

X

Image

LT vz. 35 versus PzKpfw II

12. května 2009 v 18:33 | pařan- článek by Hydrostar |  Články o vojenské technice
LT vz. 35 versus PzKpfw II
V druhém dílu srovnávání německých a československých konstrukcí, které na sebe mohly narazit během možného konfliktu na podzim 1938, srovnáme dva tanky, které v té době tvořily páteř obrněných jednotek obou států.

Předem podotýkám, že ve výzbroji německé armády byly jen před sériové verze a - c a sériové stroje A - C.

Tak jako v celém seriálu budeme porovnávat jen technické parametry. Otázku způsobu nasazení a nadřazenosti tankistů jednotlivých národností ať řeší úplně někdo jiný a jinde.

Image

X

Image

Tč. vz. 33 versus PzKpfw I

7. května 2009 v 7:01 | pařan- článek napsal Hydrostar |  Články o vojenské technice
Když jsem jednou surfoval na velké foru o vojenské armádě http://www.palba.cz, našel jsem velmi zajímavou sérii článků. Šlo v nich o porovnání československé a německé předválečné techniky. Rozhodl jsem se sem články umístit. Autora jsem o povolení požádal, ale na zprávu neodpověděl, nicméně přečetl si ji a kdyby byl proti, tak by mi to nejspíš napsal. Přesto ještě jednou, článek není moje práce!

Tč. vz. 33 versus PzKpfw I
Na úvod krátkého seriálu, ve kterém budeme srovnávat československé a německé pásové obrněné konstrukce z podzimu roku 1938, se seznámíme s vlastnostmi dvou tančíků (i když většina nadšenců německé techniky považuje PzKpfw I za tank, svými parametry spíše spadá do kategorie tančíků).

Tak jako v následujících článcích budeme porovnávat jen technické parametry. Otázku způsobu nasazení a nadřazenosti tankistů jednotlivých národností ať řeší úplně někdo jiný a jinde.

Image

X

Image


ofp týdeník č. 21

3. května 2009 v 14:25 | pařan, Spitfire, Snowojta |  Ofp týdeník
Opět další týden uběhl, ale tentokrát toho opravdu moc nebude. Ale brzy (cca. v rozsahu několika čísel dobudoucnosti) začnou v týdeníku vycházet články o technice z oblasti ofp. A nyní už k týdeníku.

Mise týdne:
Tenkrát som si opäť vybral misiu od LAW-a. Ide o misiu Smrt v oblacích, ktorá je jeho prvá misia, ale je veľmi prepracovaná. Táto misia, doposiaľ ako jediná priniesla rolu strelca vo vrtuľníku. Máte tu za cieľ zlikvidovať nejakú tú obranu v obciach a pomôcť jednej skupine. Všetko sa ale skomplikuje... Misia obsahuje kvalitný dabing, nejaký ten výber super hudby a ešte viac. Treba si síce stiahnúť viacej addonov, ale na tom nič nevadí.


Novinky v addonech:
Vyšli nové vesmírné lodi od CJ. Jedná se o lodě z filmu Star trek XI.

DM poslal typ na zajímavý a nenáročná ostrov. Ten naleznete zde odkaz