Apollo applications project

5. srpna 2009 v 16:13 | pařan |  Kosmonautika
Tení to tak dávno, co bylo výročí přistání apolla 11 na měsíci. Ale plánovalo se toho mnohem více, než jenom přistání na měsíci. Ten program poté měl být Apollo applications project.

Plánováno bylo:

AES (Apollo extension project) Lunar base
Plánováno bylo použít nepilotovaný Saturn V k vynesení a přistání na Měsíci jakéhosi "přístřešku" založeném na CSM Apolla. Poté měl druhý Saturn V vynést upravený CMS a LM Apolla s tříčlenou posádkou k měsíci. Dva muži měli sestoupit na měsíc a tam být nejméně 200 dní. Měli tam používat upravený Lunar rover vehicle a speciální vozidlo Lunar Flier jako logistická vozidla pro stavbu většího "obydlí". Kvůli izolaci třetího člena posádky plánovači navrhovali přistání 3 lidí na Měsíci, nebo bylo zvažováno použíti orbitálních modulů na oběžné dráze měsíce, se kterými by se spojilo CMS.

Evoluce:
Fáze 1: 1969-1971
Tato fáze předpokládala první přistání na měsíci a posléze 4 podobné mise, nebo dokud by nebylo načerpáno dostatečně zkušeností, před zahájením další fáze. Této fázi odpovídají mise Apollo 11 až 14.

Fáze 2: 1972-1973
Tato fáze průzkumu Měsíce by začala dva roky po prvních 4 misích Apolla a skládala by se ze 4 letů s ELM (Extented lunar module= rozšířený lunární modul), modifikace standartního lunárního modulu. ELM mise by se prodloužili na 3 nebo 4 dny a náklad nesený sebou by se blížil k 450 kg. Této fázi odpovídají mise Apollo 15 až 17.

Fáze 3: 1974
Plánovalo se poslat Lunar orbital survey mission a měla zkoumat povrch měsíce z oběžné dráhy. Toto měl být poslední let původně nakoupených lodí Apollo. Tento 28 denní let na polární dráze měla provést loď apollo s ELM.

Fáze 4: 1975-1976
Lunární povrchové setkání a průzkumná fáze se nominálně skládala z dvou "dual-startujících" misí. LPM (Lunar payload modul->v podstatě LM Truck z dřívějších studií) měl vynést bezpilotně náklad na povrch a stát se cílem pro pilotovaný ELM, který měl dorazit 3 měsíce potom.

Související vozidla:
Apollo LM Taxi- V podstatě základní LM pro rozšíéřené lunární pobyty.

Apollo LM shelter- Také v podstatě LM, ale výstupová část byla bez motoru a nádrží, které byly nahrazeny spotřebním a vědeckým materiálem pro 14 denní rozšířený průzkum.

MOBEV F2b- Toto bylo létající vozidlo pro posádku na Měsíci


LESA (Lunar Exploration System of Apollo) Lunar base
Základní hardware Apollo by byl vyvinut v AES, následován ALSS (Apollo logistic support system) a posléze LESA. Konečným výsledkem by byla stálá stanice na Měsíci.

LESA představoval poslení NASA koncepci lunární základny před zrušením stavby dalších raket Saturn V. LESA měl použít nové Lunar landing vehicle k dovezení nákladu na povrch měsíce a prodloužoval CMS a LM Taxi hardware a umožňoval by posádkám rozšiřovat a nakonec permanentně osídlit lunární základnu. Energii měl dodávat jaderný reactor.

Etapy:
2 muži/2 dny- Apollo
2 muži/14 dní- AES- LEM Shelter (2050 kg užitečného zatížení povrchu)
2 muži/14 až 30 dnů- ALSS s přístřeškem nebo MOLAB (4100 kg užitečného zatížení povrchu )
3 muži/90 dní- LESA I (10 500 kg užitečného zatížení povrchu)
3 muži/90 dní- LESA I+MOLAB (12 500 kg užitečného zatížení povrchu)
6 mužů/180 dní- LESA II s přístřeškem a extented-range roving vehicle (25 000 KG užitečného zatížení povrchu)

Pilotovaný let k Venuši
Dalé NASA plánovala pilotovaný let k Venuši. O tomto plánu bude napsán samostatný článek

Skylab
To byl jediný projekt, který NASA opravdu uskutečnila. Proto o něm nebudu psát, protože o tom je na internetu spoustu článků česky.

Tento článek se nacházel v angličtině na Wikipedii. Pomocí google translatoru jsem ho přeložil a překlad poté upravil do čitelné formy.
 

7 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Chufu Chufu | 5. srpna 2009 v 16:18 | Reagovat

Dobrý...informací tak akorát aby se to dalo přelouskat...pochvala a 5 hvězdiček...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama