Červen 2010

Smržovka léto 2010

5. června 2010 v 23:37 | pařan |  Všechno ostatní
Dnes jsem se zúčastnil již svého druhého tankového dne na Smržovce, opět jsem zde prodával modely. Ale o tom se příliš rozepisovat nebudu.
Počasí bylo nádherné, na to, jak bylo poslední měsíc hnusně snad první skutečně pěkný den.Lidí přišlo relativně málo, méně než na podzim, což je paradox, protože na podzim bylo hnusně až to nebylo hezký. První ukázka jaká byla byla malá exhibice velký RC modelů tanku Leopard 1 a samohybné houfnice Gvozdica.

Jako další byla bojová ukázka nazvaná Likvidace kotle u Halbe (1945, probití německé armády z kotle nedaleko Berlína). V této ukázce byly použity tank T 34 a 2 cm flak 38. Jako statická část byl použit i Ot 810 a ještě v ukázce figurovali kubelwgaen a dvě německé motorky se sajdkárou. Ukázka byla víceméně klasická. Na německé obranné postavení zaútočí rudá armáda za podpory tanku T 34. Chvíli po sobě obě "armády" dosti slušně a hlasitě stříleli. Tank T 34 byl vyřazen palbou 2 cm flaku. Němci jsou nakonec poraženi a zajati. Zajímavostí bylo, že letos se v ukázkách vyskytovalo i poměrně dost dětí, jeden malý klučina dvě minuty (asi nepříliš plánovaně) přibil palbou z kulometu Mg 34 na plyn ruské vojáky k zemi, než mu táta poklepal na helmu, aby přestal střílet. Další kluk byl navlečen do uniformy Hitlerjugend, včetně hákového kříže (to mi trošku vyrazilo dech, ale tak co).

Druhá ukázka byla dle mého o něco zajímavější. Jednalo se o ukázku s tématikou bojů v Jugoslávii během 90. let. Scénář byl takový, že mezinárodní hlídka UN (obrněné vozidlo Achilles) zastaví chorvaty na Traktoru, které pošlou zpátky. Chorvaté se naštvou, nasednou do OT 90 a T 34 a hlídku napadnou. Té posléze přijela na pomoc Srbská armáda na BRDMu 2 (ten přijel do muzea navíc, není součástí expozice) a posléze i T 72 a Chorvaty zahnaly. V této akci byl použit i "letecký nálet", malá cessna dělal nálet na chorvaty, pilot se pěkně rozšoupl, během 4 průletů jednou letěl níž, než stromy v březovém hájku uvnitř areálu muzea.  Ukázka byla pěkná, nicméně na závěr došlo k malému incidentu, kdy děti lačnícií po vystřílených nábojnicích vběhli do oblasti ukázek ještě před jejím ukončením. Komentátor tam potom několik dětí přímo seřval (několikrát totiž opakoval, aby děti vyčkali ukončení ukázky). 

Na konec dne byla ještě tradiční projížďka dětí na "Janouškovo obrněném děcko-busu" (VT 55 :-)
JInak co se exponátů týče, tak tank A 34 Comet, je již v podstatě hotový, a bude snad možná už na srpen součástí expozice tankového muzea v Lešanech.

Poznámka, letos jsem příliš nefotografoval, ale hned jak se na internetu objeví fotografie jiných, hned je sem dám.